Loading

24 sierpnia 2018

Powitanie chlebem i solą – krok po kroku


Przywitanie Nowożeńców chlebem i solą to Staropolski zwyczaj i nieodzowny element dnia ślubu. Niejednokrotnie spotkaliśmy się z tym, że  Rodzice nie wiedzą co mają robić/mówić. Niepotrzebnie się stresują. Jaki jest więc tekst do przywitania chlebem i solą? Jaka jest symbolika powitania? Przeczytajcie!

chleb do powitania na slubie



Powitanie chlebem i solą – KTO POWINIEN WITAĆ



Dawno dawno temu, kiedy wesele odbywało się w domu Panny Młodej, przywitanie chlebem i solą czynili Rodzice Panny Młodej, którzy jako gospodarze witali nowożeńców. Czasy się zmieniły, teraz wesela organizowane są poza domem, dlatego tradycja powitania także uległa transformacji dlatego Nowożeńców witają wspólnie rodzice. Czasami zdarza się, że powitaniem zajmuje się obsługa Sali. Co prawda nie są oni gospodarzami i nie jest to zgodne z tradycją..ale..to Wasz dzień i Wy decydujecie.

Jeśli Wasi rodzice są po rozwodzie ustalcie kto ma Was witać. Czasami Nowożeńców wita więcej osób niż tylko rodzice. Jeśli rodzina z jakichś powodów jest niepełna, rolę brakującego członka rodziny reprezentuje ktoś z rodziny np. Babcia/ Chrzestny.
Wspomnę może jeszcze o witaniu..WITANIE to może zbyt górnolotnie brzmi. Rodzice stoją u progu sali weselnej trzymając tacę z chlebem i solą oraz kieliszkami. Zazwyczaj mówi tylko jeden z rodziców i jest to Mama Panny Młodej. Niemniej jednak jest to bardzo ważny i stresujący moment dla Rodziców. Warto by Rodzice jako pierwsi pojechali na salę weselną i tam czekali.



Powitanie chlebem i solą – SYMBOLIKA



Jak można się domyślić chleb symbolizuje dobrobyt, dostatek a także miłość, natomiast sól to symbol trwałości związku, sól była używana do konserwacji jedzenia – w tym przypadku konserwować ma Wasz związek.

powitania na slubie

Powitanie chlebem i solą  – TEKST



Co powiedzieć podczas powitania chlebem i solą?
W związku z tym, że jest to POWITANIE, to Rodzice Pary Młodej/ Mama Pani Młodej powinni powitać. Można powiedzieć coś „od serca”, jednak najczęściej wypowiadane słowa to:
– Witajcie Kochane Dzieci, życzymy, aby nigdy Wam we wspólnym życiu chleba i soli nie zabrakło.



Wierszyk na powitanie chlebem i solą



Następnie Matka Panny Młodej pyta:

„Pani Młoda! Co wybierasz? Chleb sól czy Pana Młodego?”
Odpowiedzi są dwie:
„Wybieram chleb, sól i pana młodego aby zarabiał na niego”

LUB

„Wybieram pana Młodego a chleba i soli dorobimy się powoli”<

kieliszki z wodka na powitania na slubie

Nowożeńcy całują chleb, biorą kawałek chleba, maczają go w soli i jedzą. Do popicia są 2 kieliszki w jednym jest wódka w drugim jest woda. Pierwszy kieliszek wybiera Pani Młoda. Ta osoba, która w kieliszku będzie miała wódkę – będzie rządzić w małżeństwie. Oczywiście możecie poprosić o dwa kieliszki z wodą lub o zaznaczenie który kieliszek jest wypełniony wodą.
Kieliszki Nowożeńcy rzucają za siebie, nie obracają się. Warto rzucić mocno ponieważ liczba kawałków tłuczonego szkła symbolizować ma ilość szczęśliwych chwil w małżeństwie. Jeśli szkło się nie rozbije – nogą rozbija je świadek (w żadnym wypadku nie robią tego Nowożeńcy)



I co dalej??


Teraz wypada wszystkich gości serdecznie zaprosić do środka, następnie z radością wejść na salę. Tradycja podpowiada by Pan Młody wniósł na rękach swoją żonę.
TOP