Loading

11 czerwca 2018

Tort ślubny – ważny element wesela czy zbędny deser, którego nikt nie je?


Cześć! Cieszę się, że znów zaglądasz na moje porady ślubne. Mam nadzieję, że pomagam Wam rozjaśnić zawiłości organizacji ślubu. Dziś poruszę temat weselnego tortu.

Jeśli trafiliście tutaj przypadkiem to chcę od razu wyjaśnić, że nie jestem cukiernikiem a fotografem ślubnym i chcę Wam opowiedzieć o swoim doświadczeniu jak koleżanka, która na wielu weselach była i z różnymi sytuacjami/problemami się spotkała.

Tort symbolizuje wasze wspólne życie, wiec tradycyjnie powinien być słodki i okazały. Ważne jest wspólne krojenie tortu, które symbolizuje Waszą zgodę, podejmowanie decyzji. Są dwie opcje krojenia tortu:

1. Pan młody kroi kawałek tortu dla małżonki i karmi ją tortem, w drugiej kolejności panna młoda kroi tort dla męża i karmi go tortem a dopiero w następnej kolejności ( kiedy już sprawdzą smak tortu) wspólnie kroją tort dla rodziców i gości.

2. Para młoda wspólnie kroi tort dla rodziców i gości. Pierwszy kawałek tort panna młoda zanosi rodzicom męża a Pan młody rodzicom żony.



Znacie przesąd, że osoba która trzyma rękę na górze podczas krojenia tortu – to ona „trzyma kasę” czyli zajmuje się domowym budżetem? My o tym wiedzieliśmy i zamiast kroić tort przekładaliśmy swoje dłonie trzymając nóż! Tort zaczął się chwiać! Na szczęście się opamiętaliśmy, bo przesąd przesądem a życie życiem i tort trzeba pokroić.



Jak to bez tortu?!



Może się tak zdarzyć, że rodzina i bliskie Wam osoby, chcąc dobrze, będą nalegać aby Wasz ślub był taki jak innych (bo u kuzynki, brata i siostry było dobrze..i proponują/naciskają byście zrobili tak samo). Bez względu na to, którą opcję wybierzecie – zróbcie to w zgodzie ze sobą a pomysłów na tort weselny jest naprawdę wiele!



O której godzinie podać tort weselny?



Przemyślcie to dobrze, spiszcie wszystkie atrakcje które planujecie na ten dzień, aby wiedzieć ile czasu macie do dyspozycji. Ważna jest też godzina waszego ślubu. Jeśli macie ślub kościelny na 18.00 to wiadomo, że nie podacie tortu o 19 ponieważ najprawdopodobniej o tej godzinie będziecie jeszcze przed kościołem przyjmować od gości życzenia i gratulacje.

Kiedyś tort podawano o północy ( i pewnie są jeszcze regiony w Polsce, gdzie tak się robi). Niewątpliwy plus tak późnej pory podania tortu to odpowiednia prezentacja tortu. Kiedy jest ciemno – podświetlany racami tort wygląda po prostu bardzo okazale i efekt WOW murowany.

Minusem późnej godziny podania tortu jest to, że osoby pijące alkohol nie będą chciały jeść słodkiego tortu a dzieci o tak późnej porze może już na weselu nie być. Spotkałam się z tym, że tortu weselnego zostało tak dużo, że rozdawany był dla gości do domu razem z ciastem jako słodkie podziękowanie za przybycie.

Coraz częściej spotykam się z tortem podanym w okolicy godziny 20-21 (w okresie letnim słońce zachodzi ok. godziny 21). Każda wcześniejsza godzina podania tortu niż północ gwarantuje, że tort w ogóle zostanie zjedzony.

Ostatnio zauważalnym trendem jest podawanie tortu weselnego po pierwszym lub drugim bloku muzycznym. Pary młode stawiają na smak i wygląd tortu w jasnym świetle ( np. dekoracja kwiatami).

Jaką formę tortu weselnego wybrać?



Jeśli chodzi o kształty tortów wyróżniamy torty wielopiętrowe, którego części trzymają się jedna drugiej i nie wymagają stojaka, torty płaskie ( np. w kształcie kwadratowym, prostokątnym, serca) oraz torty, którego kolejne piętra postawione są na finezyjnym stelażu. I tu od razu moja rada. W małym mieście w sezonie ślubnym okazało się, że jest bitwa o stelaże do tortów! Są bowiem stelaże mniej lub bardziej popularne a nam się właśnie zdarzył, że odpowiedniego stelaża już nie było… a stelaż z sercami czy łabędzimi kompletnie do nas nie przemawiał. Stelaż dobiera się do ilości zaproszonych gości.



Jaki wybrać smak?



Tu odsyłam się do Waszego gustu oraz podpowiedzi cukiernika. Warto zrobić tort wykorzystując owoce sezonowe, świeże. Może się tak zdarzyć, że nie będziecie mogli się zdecydować na jeden konkretny smak. Wtedy można każde piętro zrobić w innym smaku lub..zrobić dwa torty! Na jednym z wesel na którym byłam furorę zrobiły dwa torty : śmietankowo- truskawkowy tort panny młodej oraz czekoladowo-orzechowy tort pana młodego.



Jak udekorować tort weselny?



Są różne mody w zdobieniach tortu. Kilka lat temu hitem były figurki przedstawiające parę młodą w różnych sytuacjach ( najczęściej, że panna młoda złowiła Pana młodego na wędkę). Jeszcze 3-4 lata temu torty zdobione były racami, zimnymi ogniami, świecami i aby piękniej się prezentował trzeba było czekać na zachód słońca. Teraz coraz częściej spotykam się z tortami na których jest topper na tort weselny. Jest to personalizowany lub nie – napis, dekoracja na tort. Topper na tort weselny może być wykonany z lustra arylowego, plexi bądź sklejki. Wybór materiału dopasujcie do stylu waszego wesela.



Ostatnio widziałam w Internecie biały , prosty tort bez dodatków na którym z projektora wyświetlane są abstrakcyjne formy, które zdobią tort. To pokazuje jak wiele zmienia się w kwestii tortów, jak technologia może być użyta także w kwestii dekoracji tortów weselnych.

Na polskich ślubach przez wiele lat triumfy świetnił styl Glamour, dlatego popularne stały się torty angielskie. Wyglądają pięknie i smakują fantastycznie tylko jeśli masa zostanie odpowiednio rozwałkowana. Torty angielskie ( poprzez ciężką masę cukrową ) są droższe od innych a źle rozwałkowana masa jest zbyt słodka by ją zjeść. Zazwyczaj dekorowane są wstążką ( którą najpierw trzeba zdjąć zanim zacznie się kroić tort) oraz kwiatami. Jeśli dekoracja z kwiatów zrobiona jest umiejętnie – tort można swobodnie kroić. Tylko raz spotkałam się z kwiatami zamontowanymi na jakiejś kratce. Aby pokroić tort – para musiała zdemontować dekorację co sprawiło ,że tort wyglądał bardzo nieelegancko. Osobiście uważam, że tort powinien wyglądać ładnie na każdym etapie a nie tylko kiedy wjeżdża na salę.

Jeśli obawiacie się krojenia tortu i chcecie by każdy dostał ładnie prezentujący się kawałek deseru – warto rozważyć tort już pocięty na porcje ( w formie babeczek czy kwadracików). Wtedy każda porcja jest wygodna do podania, nie trzeba kroić tortu i na talerzu tort wygląda apetycznie.



Wejście tortu na salę



W książce „Wasz wymarzony dzień” autorstwa A.Dąbrowskiej i K.Romanow jest rozdział mówiący o torcie weselnym. I jest tam jedno bardzo ważne zdanie: „Nie ma chyba bardziej przykrego widoku na przyjęciu weselnym niż tort ukazujący się gościom na gołym metalowym wózku gastronomicznym”.

TAK TAK TAK! Podpisuję się pod tym obiema rękoma. Apeluję do Was! Sprawdźcie, zapytajcie i ZOBACZCIE wcześniej na jakim wózku zostanie zaprezentowany Wasz tort.

Na koniec historia o naszym torcie..



Na naszym ślubie najpierw miało nie być tortu ( ja nie lubię tortów a Michał z ciast najbardziej lubi schabowego), im dłużej o tym myślałam tym bardziej krystalizowałam myśl, że w torcie nie lubię masy, szczególnie tej dekoracyjnej. Nie lubię tej słodkości, która mdli. Poszperałam w Internecie i  znalazłam tort bez masy zewnętrznej czyli naked cake. 4 lata temu w małym mieście ludzie pukali się w głowę. Pewna Pani cukiernik wyśmiała mnie, twierdząc, że takie torty to może robić uczeń na urodziny cioci, że to niewykończony tort, niezgodny ze sztuką cukierniczą i że jej byłoby wstyd coś takiego oddać. Twierdziła, że taki tort to może zrobić uczeń na urodziny cioci a nie cukiernik z doświadczeniem, ze ona się pod tym nie podpisze. I dobrze! Bo jeśli ta pani „nie czuła klimatu” i nie nadawała na tych samych falach co ja to nasza współpraca już od początku mogła układać się tylko źle. Na szczęście dostałam namiar na kogoś kto podjął się zrobienia tortu. Nie wyszło idealnie, ale było blisko ideału.

Jeśli słodki tort nie jest dla Was, można zainspirować się alternatywnymi formami tortu. Są torty z lodów, z owoców, francuskich makaroników, ciasto w formie lizaków (kulki ciasta na patyku) a także tort z długo dojrzewających serów , wszystko ułożone w formę wielopiętrowego tortu. Żyjemy w czasach kiedy ogranicza nas jedynie wyobraźnia 😀

Życzę udanego wyboru i……… smacznego !



TOP