Jak wybrać fotografa ślubnego ?

Jak wybrać fotografa ślubnego ?

Spotkania z narzeczonymi dostarczają nam wiele inspiracji na kolejne posty. Kilka dni temu usłyszeliśmy od jednej z Was – ta organizacja ślubu to niby nic konkretnego a tymczasem strasznie dużo załatwiania! Szukam fotografa od miesiąca!

Na organizację ślubu składa się wiele, czasem ważnych, czasem mniej istotnych decyzji, które należy podjąć WSPÓLNIE. Wydawać by się mogło, że nasze podpowiedzi z harmonogramu ślubnego ( który możecie za darmo pobrać tutaj) to właściwie nic takiego, takie..powiedzmy sobie szczerze pitu pitu. Wybrać kościół, sale weselną i zespół..reszta to jakieś drobiazgi! No ile można

 

szukać sukni ślubnej! ( nasze podpowiedzi odnośnie sukni ślubnej znajdziecie tutaj).

Dziś chcielibyśmy Wam w kilku zdaniach opowiedzieć o tym jak wybrać fotografa ślubnego.

Przygotowania:

  • Ustalcie co jest dla was ważne, może nie lubicie zdjęć i wystarczą wam te, robione przez gości? A może jest to dla Was bardzo ważna pamiątka i chcecie mieć film/zdjęcia, który będziecie oglądać z przyjemnością.
  • Zróbcie rozeznanie odnośnie cen, abyście mogli ustalić budżet jaki chcecie przeznaczyć.
  • Fotografowie różnią się stylem, szukajcie zdjęć, które wam się podobają.
  • Napiszcie do wybranych firm. Podajcie datę ślubu oraz miejscowość w której ślub się odbędzie. Napiszcie kilka słów o sobie o tym jak widzicie Wasz dzień. Poznajcie ofertę i cennik i spośród nich wybierzcie 3 firmy z którymi się spotkacie.

Spotkanie:

Na portalach ślubnych często można spotkać listę pytań do usługodawców. Zanim jednak zaczniecie zadawać pytania z kartki typu: Jaka jest oferta i co wchodzi w jej skład? Lub Na jakim sprzęcie pracujecie? Zastanówcie się jakiej oczekujecie odpowiedzi i czy przypadkiem już jej nie znacie?!

  • ZOBACZ WIĘCEJ. Koniecznie musicie zobaczyć cały materiał ze ślubu jaki fotograf oddaje parze młodej. Nie tylko dlatego by zobaczyć jak potrafi uchwycić poszczególne elementy tego dnia, ale także by potwierdzić, że to on jest autorem tych zdjęć a nie ukradł je z Internetu ( sic!)
  • Jeśli to jest TO, co przyciągnęło Was do tego fotografa- powiedzcie mu to. Umowy  ślubne podpisuje się z dużym wyprzedzeniem, może się okazać, że do tego czasu fotograf  pojedzie na jakieś warsztaty i zmieni diametralnie styl i zamiast pastelowych, szerokich  kadrów będzie preferował niedomówienie, romantyczną mroczność.
  • Spotkanie z fotografem to wstęp do Waszej znajomości. Ten zawód jest bardzo specyficzny, niby się nie znacie a za chwilę pozwolicie mu być w domu podczas przygotowań, błogosławieństwa. To bardzo ważne, ba! KLUCZOWE, by czuć się z tym ( jakby na to nie spojrzeć) obcym człowiekiem, po prostu dobrze. Wasze odczucia będą miały odzwierciedlenie na zdjęciach.
  • Mam nadzieję, że to oczywista sprawa i nikomu nie trzeba tłumaczyć, ze umowa daje bezpieczeństwo obu stronom. Musicie w niej zawrzeć odpowiedzi na pytania: kto ( dane fotografa) komu ( wasze dane) , co ( dokładny opis ilości zdjęć/albumów/odbitek)  kiedy( daty, godziny pracy + kiedy zostanie oddany materiał końcowy), gdzie ( adresy ) i za ile ( cena usługi).

 

Warto wiedzieć:

Czy osoba z którą rozmawiacie będzie tą, która przyjedzie w dniu ślubu?

Ile kosztuje dodatkowa godzina pracy?

Czy fotograf ma upoważnienie z kurii do fotografowania podczas celebracji liturgii ?

Kto selekcjonuje materiał?

 

Jak wybrać kamerzystę na ślub?

Tak samo! A najlepiej wybrać dobry duet foto + video. Dlaczego?

  • Spójność materiału
  • Współpraca ( nie wchodzą sobie w kadr, wspólnie organizują jakieś ujęcie)

 

Zwróćcie uwagę na jakim nośniku otrzymacie zdjęcia i film. Kiedyś były to kasety VHS, następnie płyty DVD, jeszcze niedawno modny był Blu-Ray, niestety nie każdy miał odtwarzacz i znam niejedną parę młodą, która jeździła „po Ordzinie” z filmem i odtwarzaczem. Na szczęście wiele firm postawiło na prostotę i oddaje materiał na pendrivie ( wystarczy włożyć go do telewizora) oraz na indywidualnej stronie na par młodych ( chcesz wiedzieć więcej zapraszamy na www.naszalbumslubny.pl