ślub cywilny – wymagania, dokumenty, świadkowie

Organizujesz ślub cywilny? Sprawdź jakie formalności związane są z organizacją ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dowiesz się kiedy wybrać się do urzędu, jakich potrzebujesz dokumentów oraz ile kosztuje sama ceremonia.
Ślub cywilny to zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) w wybranym przez Was mieście (zazwyczaj w miejscu zamieszkania ale nie jest to konieczne), które niesie za sobą skutki cywilno-prawne. Jeśli zależy Ci na konkretnej dacie ślubu, w niektórych urzędach możesz datę zarezerwować przez Internet. Masz 7 dni aby osobiście potwierdzić tę datę w urzędzie. Aby zorganizować ślub cywilny narzeczeni muszą osobiście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w którym zamierzają wziąć ślub minimum miesiąc a maksimum sześć miesięcy przed planowanym dniem ślubu.
Ślubu udziela Urzędnik Państwowy przy udziale świadków i zebranych gości.
Formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego
Jakie formalności w USC:
- ustalacie termin i godzinę ślubu
- składacie oświadczenie o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (spokrewnienie, powinowactwo, niepełnoletność, pozostawanie w innym związku, ubezwłasnowolnienie)
- jeśli zdecydujecie się na ślub poza USC — złóżcie stosowny wniosek o ślub poza urzędem.
- deklarujecie nazwisko jakie przyjmiecie po ślubie (pozostanie przy swoim nazwisku, przyjęcie nazwiska współmałżonka, nazwisko dwuczłonowe). Przedyskutujcie tę kwestię na spokojnie w domu aby w urzędzie tylko podać wybraną przez was opcję. Mąż może przyjąć nazwisko małżonki. Jeśli któraś ze stron ma już nazwisko dwuczłonowe – nie może dołączyć trzeciego członu nazwiska.
- deklarujecie nazwisko dzieci powstałych z tego małżeństwa (uwaga! dzieci mogą mieć nazwisko dwuczłonowe)
Wymagane dokumenty
Wymagane dokumenty:
– dowód osobisty
– odpis skrócony aktu urodzenia
– dowód uiszczenia opłaty skarbowej
Ponad wymienionymi wyżej dokumentami jeśli jesteś:
wdową / wdowcem: odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka
rozwodnikiem: odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie
obcokrajowiec:
- obcokrajowiec musi złożyć dokument, który potwierdzi, że może zawrzeć związek małżeński według prawa, które obowiązuje w kraju, z którego pochodzi
- odpis aktu urodzenia,
- a jeśli osoba ta była wcześniej w związku małżeńskim:
- odpis aktu małżeństwa z informacją o tym, że osoba nie jest już w tym związku małżeńskim (to jest z adnotacją o ustaniu, unieważnieniu albo nieistnieniu małżeństwa)
lub - odpis aktu małżeństwa z dokumentem, który potwierdzi ustanie lub unieważnienie małżeństwa albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa,
- odpis aktu małżeństwa z informacją o tym, że osoba nie jest już w tym związku małżeńskim (to jest z adnotacją o ustaniu, unieważnieniu albo nieistnieniu małżeństwa)
- wszystkie dokumenty sporządzone w obcym języku, muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula,
- jeśli chociaż jedno z was nie potrafi porozumieć się z kierownikiem USC, na przykład nie mówi po polsku — musicie zapewnić tłumacza lub biegłego.
- a jeśli osoba ta była wcześniej w związku małżeńskim:
(źródło https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/slub-cywilny-jak-wziac-slub-w-urzedzie-lub-poza-urzedem)
PAMIĘTAJ !!
Jeśli macie wątpliwości lub wasza sytuacja jest skomplikowana zadzwońcie najpierw do urzędu!
Zawsze warto zapytać u źródła!
Opłaty związane ze ślubem cywilnym
Opłaty wymagane do ślubu cywilnego: (ceny opłat mogą nieznacznie różnić się w rożnych miejscowościach)
– opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł
– opłata za każdy przedstawiony odpis skrócony (np. odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, odpis aktu zgonu współmałżonka) – 22 zł
– opłata za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa przez obywateli Polski poza granicami kraju – 38 zł
– opłata za decyzję przyspieszenia miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa – 39 zł
– jeśli ślub odbywa się poza urzędem z powodu zagrożenia życia lub zdrowia (na przykład: w szpitalu) albo z powodu pozbawienia wolności (na przykład: w więzieniu) — nie jest pobierana opłata dodatkowa.
– opłata za ślub cywilny w plenerze 1000zł
Jak wygląda ślubu cywilny?
Ślub cywilny trwa ok. 15 minut i jest ściśle określony, ma charakter czysto formalny.
Przebieg ceremonii:
– przedmowa urzędnika o roli małżeństwa
– urzędnik pyta narzeczonych, czy zamierzają zawrzeć związek małżeński i czy chcą by ich związek był zgodny, szczęśliwy i trwały.
– składanie przysięgi (słowa przysięgi małżeńskiej na ślubie cywilnym różnią się od przysięgi kościelnej).
Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z ( imię i nazwisko Pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
– nałożenie obrączek ( nic się nie mówi podczas wymiany obrączek)
– podpisanie dokumentów przez parę młoda oraz świadków
UWAGA: W przypadku ślubu obcokrajowców oraz osób niesłyszących potrzebny jest tłumacz przysięgły.
Świadkowie na ślubie cywilnym
Świadkowie ślubu cywilnego muszą być pełnoletni, mieć przy sobie ważne dowody osobiste i mówić po polsku (jeżeli nie mówią, konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego). Świadkowie mogą być tej samej płci.
ŚLUB CYWILNY W PLENERZE
– jakie musicie spełnić warunki?
– uroczysta forma, powaga i dostojność chwili
– bezpieczeństwo osób zebranych
Podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego opowiedzcie o swoim pomyśle, miejscu. Urzędnik ma prawo odmówić udzielenia takiego ślubu jeśli uzna, że wyżej wymienione warunki nie będą spełnione. Dodatkowy koszt za ślub w plenerze to 1000 zł. Wybierając miejsce na ślub w plenerze pamiętajcie o zasadzie rejonizacji.
https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/slub-cywilny-jak-wziac-slub-w-urzedzie-lub-poza-urzedem
formalności ile kosztuje ślub cywilny Jak wygląda ślubu cywilny jak zaplanować opłaty ślub cywilny organizacja ślubu rozwodnik ślub ślub cywilny Świadkowie na ślubie cywilnym urząd stanu cywilnego usc wdowiec ślub