Wasz wymarzony dzień – koniecznie przeczytaj naszą recenzję przed zakupem!

Wasz wymarzony dzień – koniecznie przeczytaj naszą recenzję przed zakupem!

 

Zaręczyłaś się? Planujesz ślub? Szukasz ciekawego prezentu na wieczór panieński?  A może po prostu interesuje Cię temat organizacji ślubu? Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedzieliście TAK – mam nadzieję, że zainteresuje Was moja recenzja książki o której ostatnio głośno w Internecie.

Jedni mówią, że książki to przeżytek a inni, że książki przeżywają renesans. Szczególnie poradniki. Zapytałam Was w ankiecie na Instagramie oraz na Facebooku skąd czerpiecie inspiracje planując swój ślub? Wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi, niestety spodziewałam się, że tak będzie. Na Facebooku 100% z Was odpowiedziało, że szuka inspiracji w Internecie a nie w książkach/prasie.  Na Instagramie było to 90%. Tymczasem biznes ślubny kwitnie i książek o tej tematyce jest naprawdę wiele. Zastanawiałam się czy w dobie Internetu książka o tematyce ślubnej w ogóle ma sens? Cóż jeszcze można napisać czego ludzie już za darmo nie zobaczyli?

 

Ano można! Od razu dochodzę do sedna sprawy. Wiele rzeczy można dowiedzieć się w Internecie, ale często nie wiemy jak i gdzie szukać, informacje są nierzetelne lub niekompletne. Szukanie w Internecie ostatecznie jest nużące, można utonąć pod nawałem informacji, które nie zawsze są wartościowe. W efekcie tracimy czas a od ilości informacji boli nas głowa.

O czym więc jest książka „Wasz wymarzony dzień. Jak zorganizować idealny ślub i wesele z klasą a przy tym nie paść ze zmęczenia, zachwycić wszystkich i zapamiętać te chwile na zawsze.” Autorstwa A.Dąbrowskiej i K.Romanow? Cóż takiego napisały autorki?

To niestety jest z tyłu książki a powinno być w tytule –ta książka to nowoczesny poradnik ślubnego savoir-vivre,u. Myślę, że wielu osobom taki podtytuł pomógłby w podjęciu decyzji czy książkę kupić czy nie. Ślub i wesele z klasą to słowo klucz. Mnie ta informacja bardzo zaciekawiła i tym bardziej cieszyłam się, że książkę kupiłam bo nie spotkałam się z ujęciem tematyki organizacji ślubu właśnie pod takim kątem.

Książka wydana jest w twardej oprawie, ponad 220 stron tekstu, brak zdjęć czy rysunków (dla jednych to będzie plus, że dostają czystą wiedzę bez zapychaczy w postaci niedobranych zdjęć, natomiast gdyby zdjęcia były dobrze dobrane – byłyby inspiracją co niestety z pewnością podniosłoby też cenę książki). Książka kosztuje 39,90 natomiast bez problemu można kupić ją taniej (łącznie z przesyłką) w internetowych księgarniach.

Autorki swoją książkę zaczynają już od momentu zaręczyn  poprzez pierwsze wspólne wybory, podział ról, budżet, pytania do usługodawców, dokumenty (o tym pisaliśmy TUTAJ), ustalenie listy gości, zaproszenia. Oczywiście został opisany strój pary młodej oraz rodziców i świadków. Co ciekawe książka na tym się nie kończy. Opisany został dzień ślubu od błogosławieństwa poprzez ceremonię ślubną oraz przyjęcie weselne skończywszy na podziękowaniu gościom za uczestnictwo w tym ważnym dla Was i Waszej rodziny dniu. Są jeszcze bonusy (ale nie chcę wszystkiego zdradzać)

Książka opisuje ślub elegancki i z klasą. Specjalnie podkreśliłam to zdanie, bo uważam, że jeśli takiego ślubu nie organizujecie to ta książka nie koniecznie będzie Wam pomocna. Znajdują się więc opisy klasycznych sukni ślubnych oraz podpowiedzi dotyczące przemawiania podczas wesela. Opisane są np. częste błędy w ubiorze ślubnym męskim/damskim a także stroje rodziców i świadków. I tu poczułam, że oczekiwałam czegoś więcej niż informacji, że stroje powinny być eleganckie, szykowne i adekwatne do wieku. Może jakieś rysunki, przykłady? Autorki wspominają, że jednym z błędów jest źle dobrany welon, ale niestety nic wcześniej o doborze welonu nie piszą.

Mój ulubiony rozdział z książki to rozdział o zaproszeniach, który daje dużo konkretnych podpowiedzi. Myślę, że temat zaproszeń został podjęty z każdej ze stron! Jestem naprawdę mile zaskoczona ilością propozycji jakie zostały zawarte w książce a wszystko poparte zasadami savoir-vivre. Aż z ciekawości odszukam nasze zaproszenia ślubne aby odkryć jak wiele gaf popełniłam z niewiedzy. Czytając tę książkę zdałam sobie sprawę jak wiele małych, drobnych gestów może być niewłaściwie odebranych przez bliskie nam osoby. Warto wiec pochylić się nad zasadami savoir-vivre by nie sprawić przykrości z niewiedzy. Gdybym tę książkę przeczytała 4-5 lat temu –wiele rzeczy zrobiłabym inaczej. Ba! Po czasie zawsze przychodzi refleksja i zawsze znajdzie się coś do poprawki.

Czy warto tę książkę kupić jako prezent na wieczór panieński?

Z całą odpowiedzialnością mówię NIE. Książka potrzebna jest już po zaręczynach, pomaga podjąć już te pierwsze decyzje o których czasem nie zdajemy sobie sprawy, nie zwracamy uwagi. Myślę, że ta książka powinna być w każdym domu, który ceni dobre maniery i kulturę osobistą a w którym jest córka „na wydaniu” .

Kupując tę książkę trochę się bałam, że autorki napisały już to wszystko o czym ja chcę pisać na naszej stronie w zakładce planowanie ślubu. Na szczęście okazało się, że tematyka ślubna jest tak obszerna i trudna do wyczerpania, że mam jeszcze co pisać 😀

Myślę, że jest to przede wszystkim poradnik ślubnego savoir-vivre-u  a praktyczny organizer to jedynie dodatek z którego szczerze mówiąc nie chciałabym korzystać. Organizer dla mnie to zeszyt z zapiskami, cenami, datami, pomysłami. Jest to coś osobistego, tylko dla mnie, dlatego szkoda byłoby zapełniać książkę takimi informacjami tym bardziej, że wierzę w to, że wartościowe treści zawarte w tej książce pomogłyby niejednej osobie w rodzinie. Dlatego książka jako poradnik TAK, ale organizer ślubny NIE. Jeśli nie kupujesz organizera ślubnego to wtedy warto sprawy organizacyjne z książki ( lista gości, kosztorys, tabela wydatków) przerysować do swojego zeszytu. Książka zawiera także pytania do usługodawców. Z jednej strony, uważam, że to usługodawca powinien przedstawić ofertę w taki sposób aby wszystko było jasne ale z doświadczenia wiem, że są pewne sprawy o które lepiej dopytać. Jednym z bardzo ważnych pytań do usługodawców które znajduje się w książce to pytanie do zespołu muzycznego: Czy w przerwach odtwarzana jest muzyka mechaniczna?

Są jednak sprawy, których się nie przewidzi, dlatego warto uczyć się na problemach/błędach innych i tu nieodzowny jest internet. Warto obserwować ( np na instagramie) konta dziewczyn/par, które opisują przygotowania do swojego ślubu. Osobiście obserwuję np konto slub_z_przygodami gdzie niedalej jak wczoraj para dowiedziała się, że zarezerwowana sala została wyremontowana i odmalowana. Ciepły, brązowy kolor ścian został zamieniony na biały, cała koncepcja wystroju wnętrza białymi kwiatami legła w gruzach. Na szczęście jest jeszcze czas na zmianę koncepcji dekoracji. Ale..powiedzcie szczerze, zapytalibyście o to czy kolor ścian będzie taki sam? Wybieracie salę weselną z wyprzedzeniem z jakiegoś powodu (np ze względu na klimat miejsca) i nagle okazuje się, że po 2-3 latach ten klimat jest inny!

Podsumowując

Książka „Wasz wymarzony dzień” to nie jest książka dla każdego.

Nie musisz jej kupować! Bądź pewna, że Wasz ślub będzie fantastyczny także bez tej książki.

Jeśli organizujecie elegancki ślub z klasą to z pewnością ta książka będzie wsparciem przy podejmowaniu wielu decyzji. Nawet ja (osoba z branży, z doświadczeniem) byłam zaskoczona pewnymi kwestiami i pozaznaczałam sobie wiele ważnych spraw o których wspomniały autorki. Bardzo cieszę się, ze ta książka powstała.

I jeszcze cytat na koniec.

„Zbyt odkrytym strojem bardzo łatwo zaszokować, sztuką jest zachwycić klasą i elegancją”