ślub humanistyczny – co to jest?

Stoisz przed wyborem czy wziąć ślub kościelny czy cywilny? Nie możesz/nie chcesz wziąć ślubu kościelnego a ślub cywilny jest dla ciebie zbyt formalny? Słyszeliście o ślubie humanistycznym?

Czy wiesz, że pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się ponad 10 lat temu?! A jednak nadal jest on u nas mało znany i niewiele Par decyduje się na taki ślub.

Dla kogo jest taki ślub:
– nie chcesz/nie możesz wziąć ślubu konkordatowego
– nie chcesz/ nie możesz wziąć ślubu cywilnego
– nie czujesz, żeby ślub konkordatowy/ cywilny był WASZ. Chcecie stworzyć niepowtarzalną uroczystość na Własnych zasadach.

Ślub humanistyczny cechuje się osobistym charakterem. Nie ogranicza Was tradycja ani formalne wymogi. Można wyjść poza schemat i stworzyć coś niepowtarzalnego. Można opowiedzieć Waszą historię, podkreślić osobiste poglądy. Poszukajcie filmików na Youtube by się zainspirować!

Zalety ślubu humanistycznego:

+ Ślub humanistyczny może się odbyć gdziekolwiek chcecie (nie musi spełniać żadnych warunków, tak jak podczas ślubu cywilnego w plenerze ( SPRAWDŹ WARUNKI ŚLUBU CYWILNEGO)
+ sami wybieracie kto udziela Wam ślubu ( może być to przyjaciel, członek rodziny lub wynajęty mówca)
+ możesz stworzyć własne przemówienie / przysięgę ślubną
+ decydujesz o wszystkim sam: oprawa muzyczna, kształt ceremonii, dekoracje, czas trwania

Pamiętajcie, że:

– Ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej tak samo jak ślub kościelny ( nie mylcie z konkordatowym)

Pamiętajcie, że ślub kościelny także nie ma mocy prawnej, natomiast od ponad 20 lat w Polsce można wziąć ślub konkordatowy, czyli można połączyć ślub cywilny z kościelnym. Jeszcze nie tak dawno ( np. nasi rodzice) najpierw brali ślub cywilny (formalny) a następnie ślub kościelny i właśnie on był bardziej doceniany, przeżywany, świętowany. Czy tak samo stanie się ze ślubem humanistycznym?

Osobiście uważam, że połączenie ślubu cywilnego z humanistycznym to wyjście idealne dla osób które nie mogą/nie chcą wziąć ślubu konkordatowego oraz dla tych, których nie satysfakcjonuje formalny charakter ślubu cywilnego. Cieszę się, że jest ślub, który wypełnia pewną lukę, który pozwala wyrazić sobie, który po prostu kibicuje miłości i pozwala podkreślić Waszą historię.

Chcesz zobaczyć zdjęcia ze ślubu humanistycznego w plenerze? Zapraszam!